Pomoc do strony

Jak powiększyć tekst tak, aby był on dla mnie łatwiejszy do odczytu?

Możesz skorzystać z wbudowanych opcji powiększania w przeglądarce. W Internet Explorer zwykle jest to w menu Widok->Rozmiar tekstu. W Firefoksie menu Widok->Powiększenie. W Operze menu Widok->Powiększenie.

Czy do poruszania się po stronie mogę użyć klawiatury?

Tak. Strona została tak przygotowana, aby korzystanie z niej za pomocą tylko klawiatury nie sprawiało kłopotów.

Co to są pliki PDF i jak mogę je czytać?

PDF to skrót od Portable Document File (przenośny format dokumentu). Jest najbardziej popularnym formatem plików, kiedy chce się zachować jednolity wygląd danego dokumentu niezależnie od komputera, na którym go oglądamy. Do czytania plików PDF jest potrzebny bezpłatny program o nazwie Adobe Acrobat Reader lub Foxit Reader dla Windows.

W jaki sposób wyświetlić pliki Microsoft Word, Excel i Power Point, jeśli nie mam oprogramowania Microsoft?

Dostępne są bezpłatne przeglądarki oprogramowania Microsoft:

Można również skorzystać z oprogramowania Open Office, który jest pełnym pakietem biurowym odczytującym wszystkie pliki z pakietu Microsoft Office.

Moja przeglądarka jest nieaktualna. Jak mogę otrzymać nową lub ją zaktualizować?

Z reguły w menu Pomoc Twojej przeglądarki jest adres strony internetowej, do której możesz odwołać się, aby uzyskać najnowsze aktualizacje. Najbardziej popularne przeglądarki to:

Co to jest RSS

RSS (Really Simple Syndication) to alternatywny w stosunku do standardowych stron WWW sposób dostępu do zasobów Internetu, zwłaszcza wszelakich wiadomości.

RSS przypomina popularne newslettery, z tym, że wiadomości docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane (a nie np. raz dziennie).

Jakie są zalety RSS-ów?

Korzystając z RSS-ów użytkownik może zebrać w jednym miejscu informacje z wielu źródeł na interesujące go tematy.

Nie musi ściągać wszystkich informacjami, a tylko te, które go interesują, np. z działu aktualności.
Korzystając z RSS-ów użytkownik nie musi ściągać na swój komputer nic więcej, niż spis treści wybranych serwisów internetowych – dlatego skrót RSS oznaczał oryginalnie Rich Site Summary (Rozszerzony Spis Treści Serwisu).

Dostępność

Niniejsza witryna została przygotowana tak, aby każdy mógł korzystać z niej, niezależnie od ograniczeń. Wytyczne do tego zostały określone przez organizację W3C w dokumencie o nazwie WCAG (Wytyczne Dotyczące Ułatwień Dostępu Do Zawartości Sieci), który definiuje wymagania tworzenia zawartości sieciowych dostępnych dla szerokiej rzeszy ludzi niepełnosprawnych, w tym niewidomych, ze słabym wzrokiem, z problemami słuchu, z problemami uczenia się, posiadających pewne ograniczenia kognitywne, ruchowe, kłopoty z mową, światłoczułość lub z innymi. Przestrzeganie tych wytycznych sprawia, że witryna jest bardziej dostępna również dla większości użytkowników, włącznie z osobami starszymi. Pozwala to również na dostęp do zawartości z różnego typu urządzeń, np. mobilnych, a także oprogramowania udźwiękawiającego.

Zgodność ze standardami

  • Wszystkie strony zostane przetestowane przez Truwex Online 2.0: Section 508 and WCAG Accessibility, Privacy, Quality Assurance Tool, Contrast Ratio Calculator, Colour Contrast Analyser i powinny spełniać poziom AAA dostępności. Jednak takie stwierdzenie to zawsze tylko przybliżona ocena. Wiele elementów związanych z dostępnością może być zmierzonych, ale wielu się zmierzyć nie da.
  • Wszystkie strony stosują się do wytycznych określonych przez U.S. Federal Government Section 508.
  • Wszystkie strony przechodzą walidację jako XHTML 1.0 Strict. To już nie jest tylko moje zdanie, ale precyzyjne stwierdzenie. Walidator może określić ze 100% dokładnością czy dana strona jest poprawnym dokumentem XHTML.
  • Wszystkie strony używają semantycznych znaczników. Tagi Hx są użyte dla zaznaczenia głównych tytułów i dla podtytułów.
  • Mimo dołożenia wszelkich starań nie można wykluczyć błędów. Jeśli zauważyłeś błąd – zgłoś go mi.

Odnośniki

  • Wiele linków zawiera atrybut title opisujący dany odnośnik bardziej szczegółowo, chyba, że tekst linku sam w sobie już dokładnie opisuje dokument docelowy (tak jak np. tytuł artykułu).
  • Teksty odnośników są dobrane w taki sposób, aby w miarę możliwości były zrozumiałe nawet poza kontekstem zdania, w którym występują. Ze względu na gramatykę jest to dosyć trudne do osiągnięcia w języku polskim, a znacznie łatwiejsze np. w angielskim.
  • Linki, które prowadzą do zewnętrznych zasobów, są specjalnie oznaczone przez strzałkę ⇗ przy linku.
  • Większość linków stosuje się do prawa Fitta (Fittz’s law). Zasady, która określa łatwość dostępu do elementów GUI. Wg Fittz’s law łatwość określa powierzchnia elementu podzielona przez odległość jaką mysz musi do niego pokonać.

Obrazki

  • Wszystkie obrazki i grafiki prezentacyjne zawierają atrybuty alt z opisem. Obrazki czysto dekoracyjne zawierają pusty atrybut alt.

Projekt graficzny

  • Układ graficzny tej strony jest w całości opisany przez arkusze stylów kaskadowych (CSS).
  • Ta strona używa tylko względnych rozmiarów czcionek, kompatybilnych z ustawieniami opcji rozmiar tekstu w przeglądarkach graficznych.
  • Nawet jeżeli Twoja przeglądarka lub urządzenie, którym odczytujesz strony internetowe nie wspiera CSS w ogóle, cała zawartość każdej strony jest nadal łatwa do odczytania.

Oficjalne wytyczne na temat dostępności (strony w języku angielskim)

Oprogramowanie związane z dostępnością

  • JAWS, program udźwiękawiający (ang. screen reader) dla Windows. Dostępna jest czasowo ograniczona wersja próbna. (Strona w języku angielskim)
  • Window-Eyes, program udźwiękawiający dla Windows. Polska wersja dostarczana jest przez firmę E.C.E..
  • Home Page Reader, kolejny program udźwiękawiający dla Windows. Dostępne są czasowe wersje demonstracyjne.
  • NVDA (NonVisual Desktop Access) jest bezpłatnym i typu open source czytnikiem ekranu dla systemu Microsoft Windows.
  • Wyszukaj na stronie

  • O nas

    • Przedszkole Publiczne Nr 48 „Leśna Gromada” w Szczecinie INFORMACJE O PRZEDSZKOLU Placówka usytuowana jest w głębi osiedla POMORZANY, z dala od zgiełku ulicznego. Budynek z każdej strony otaczają ogrody przedszkolne z dużą ilością drzew i sprzętu do zabaw dla dzieci. Przedszkole Publiczne nr 48 powstało w 1978 r. jako żłobkoprzedszkole w nowym budynku przy ul. […]

do góry